תכנון מטבחים – כי לפני שבונים צריך לתכנן


ההתקדמות המדהימה שעבר עולם המטבחים בכלל ובפרט התחום של מטבחים מעוצבים, יצר קטגוריה חדשה של תכנון מטבחים במסגרת אדריכלות ועיצוב פנים. נכון, עוד קודם היו מעצבי מטבחים אשר עבדו תחת חברות מטבחים גדולות, אך עם הזמן החלו יותר מעצבים ומתכננים לעבוד באופן עצמאי , לעיתים עם ולעיתים כנגד חברות מטבחים.

החשיבות שאנשים מקנים לתכנון מטבחים, כמו שאתם בוודאי יכולים להבין, אחרת לא הייתם פה, היא גדולה מזו שהם מקנים למשל לחדרי שינה או לסלון. יש לכך שלוש הסברים ברורים:

  • מטבח הוא שטח עבודה, ככל שיהיה לנו נוח יותר לשהות בו, כך העבודה שלנו תתנהל בצורה טובה יותר
  • חדר שינה או סלון תמיד ניתן לשפץ ולעצב מחדש. עלות התקנת מטבח חדשה נע בין 10,000 ל-30,000 אלף ואף יותר. זה דבר שאנשים עושים בממוצע אחת לעשר שנים. מכאן ההקפדה על התכנון שלו
  • מטבח מכיל יותר מוצרי חשמל ואביזרים אחרים מחדרים אחרים. תכנון לא נכון שלו, יכול לגרום לכאוס במקום. כאוס במטבח גורם לכאוס בבישול, ואתם כבר יכולים להבין לאן זה יכול להתגלגל.

אלמנטים של תכנון מטבח

לפני שאנחנו נציע לכם אופציות לתכנון מטבח חדש בצורה חכמה , אנחנו רוצים להזכיר שתי נקודות מהותיות, הראשונה, כל תכנון של מטבח נעשה בהתאם למבנה הכולל של הדירה, מבנה ואופי החדרים שגובלים עם המטבח.  כדי לא ליצור תכנון לא נכון או להיסחף עם תכנון מוגזם, כדי מראש לתכנן את איזור המטבח מהקירות הגובלים עם חדרים אחרים כלפי פנימה. הדבר נכון הן אם מדובר על מטבחים גדולים ואחת כמה וכמה כאשר מדובר על מטבחים קטנים.

נקודה שנייה, ישנם מתכננים רבים שסבורים שתכנון מטבח עומד על ארבע אזורים עקריים : שטחי אחסון, משטחי עבודה, איזור בישול ופינת אוכל. ישנם מתכננים שמוציאים את המשתנה האחרון מן המשוואה  מאחר וכיום נהוג לשים את פינת האוכל מחוץ למטבח.

אז איך תתכננו מטבח בצורה יעילה? אנחנו לא נסביר לכם כאן כיצד לבחור מתכנן מטבחים,  בשביל זה מספיק שתמלאו טופס ונדאג שמתכנן מקצועי יפנה אליכם בהקדם. מה שכן נציג בפניכם הן כמה נקודות משמעותיות בתכנון וכן טיפים לתכנון חכם.

כיום נהוג לתכנן מטבח הן באופן ידני והן באמצעות תוכנות הדמייה, תוכנות אלו אומנם נמצאות בעיקר אצל מעצבי מטבחים או מתכננים, אך ניתן גם להשיג אותן באופן פרטי. מדובר על תוכנות טורבוקאד,  2020, Raumplan, עלותן מגיעה לאלפי שקלים תוכנה נוספת היא Autodeskאותה ניתן להפעיל ישירות מהאתר של החברה. לצד התכנון דרך הדמייה צריך לעבוד גם ידני. לשם כך חשוב לזכור לקחת לא רק מידות של כלל המטבח, אלא של כל איזור, כולל איזורים שאנחנו לא מחשיבים בתכנון עצמו, למשל, איזור פינת האוכל או האיזור הריק.

לאחר מכן, אנחנו ממליצים לכם לחלק את המטבח לאיזורים. החלוקה צריכה להתבצע באופן דואלי, גם ליצור איזורים נפרדים וגם ליצור קשר ביניהם. למשל, איזור הכנת האוכל יהיה קרוב לאיזור הבישול. אחרת תהליך העבודה יהיה לא נוח וממושך. אחרי החלוקות לאיזורים, בל נשכח לתכנן את המיקום של אביזרי החשמל. תוודאו שאיזורים אלו לא קרובים לאיזור גז או מים.

אחרי שחילקנו את האיזורים, נתייחס לנקודות המהותיות ביותר בתכנון מטבח:

  • יעילות בעבודה – בזמן התכנון אנחנו צריכים לזכור כל הזמן, שאנחנו הולכים לבלות שעות במטבח בבישול, קרי עבודה. לכן לכל דבר צריך להיות מקום וכל איזור אחסון צריך להיות בהישג יד שלנו. מכאן שהארונות צריכים להיות בגודל שהם יכולים להכיל בצורה מסודרת כמות סירים וכלים מסוימת, המגירות צריכות להיות בגובה מתאים לפתיחה, התנור צריך להיות קרוב לשיש ולכיור, המקרר צריך להיות נגיש כל העת , נוח לפתיחה ולסגירה.
  • בטיחות – עבודה במטבח כידוע היא עבודה שדורשת הרבה תשומת לב ויש בה לא מעט סיכון. לפיכך, חשוב לשים לב בעת התכנון גם לנקודות מסוימות של בטיחות, הן כלפינו, המבוגרים האחראים והן כלפי הילדים שלנו שבוודאי ייכנסו מדי פעם למטבח לאכול משהו. לכן שימו לב למיקום הכיריים, לאופי פתיחת הדלתות והמגירות, לחדות של השיש , ואפילו למיקום המיקרוגל, שיהפוך בעתיד לחברם הטוב ביותר

אחרי שהצגנו בפניכם כלים ואלמנטים שונים של תכנון מטבחים מהצד הפרקטי אתם מוזמנים לעבור אל שורת המאמרים שנמצאת באתר כולל אודות
מטבחים מעוצבים, הצד המשלים של תכנון מטבח.

רוצים לדעת עוד על תכנון מטבחים ? תשאירו פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכם בהקדם , עם כל המידע וכל הטיפים לתכנון נכון. אצלנו גם תוכלו לקבל הצעות מחיר ממתכננים מובילים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *